wtorek, 17 kwietnia 2012

Wokanda Historii: O czym myślimy - dokąd zmierzamy?

Wokanda Historii: O czym myślimy - dokąd zmierzamy?: W starożytnym Rzymie vocanda był to wykaz spraw wywoływanych przez sądowego woźnego. Nasza WOKANDA HISTORII będzie wywoływała do rozpozna...










„Nie w każdą prawdę dobrze jest wierzyć”
(Pierre Austin Caron de Baumarchais  1732 – 1799 pisarz francuski)

      Pozwolicie,  że na  wstępie podam Wam jeszcze jeden cytat Karla Krausa austriackiego satyryka, eseisty,  i dramatopisarza 1874 – 1936.
„Wartość wykształcenia objawia się najwyraźniej wtedy, gdy wykształceni wypowiadają się w sprawie, która leży poza sferą ich wykształcenia”.
     Zaistniał dziś w mass mediach projekt przekształcenia budynku w Warszawie na ulicy Rakowieckiej Muzeum komunizmu w Polsce.
     Aby nie posądzono mnie o „wymądrzanie się” podam poniżej definicję za wikipedią , która jak wszyscy wiemy jest bardzo stronnicza:


     Komunizm (łac. communis – wspólny, powszechny) – radykalny, lewicowy system ideologiczny, wywodzący się z socjalizmu, postulujący uspołecznienie własności prywatnej, głównie środków produkcji oraz nastawienie gospodarki na zaspokojenie potrzeb obywateli[1]. Komuniści jako końcowy efekt swojej rewolucji postulują zbudowanie na zasadzie "od każdego według jego zdolności, każdemu według potrzeb" egalitarnego społeczeństwa i państwa bez aparatu przymusu, które miałoby z czasem zanikać wraz z podziałami klasowymi[2]
Komuniści jako sposób osiągnięcia swych celów równości i sprawiedliwości wskazują na rewolucję oraz "obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego"[3], a także wprowadzenie opartego na tej ideologii systemu rządów, do czasu osiągnięcia stadium komunizmu ma trwać przejściowy ustrój określany mianem dyktatury proletariatu. Komunizm miałby doprowadzić do zjednoczenia świata oraz likwidacji ubóstwa. W praktyce stał się podstawą ideologiczną wielu systemów totalitarnych.
Według oficjalnej, komunistycznej ideologii, komunizm ma być najwyższym stadium systemu socjalistycznego, jednak nigdy nie został w pełni zrealizowany. W języku potocznym komunizm to ustrój społeczny w państwach rządzonych przez partie powołujące się na idee komunizmu. Wtych krajach funkcjonowała nazwa realny socjalizm, wprowadzona w latach 70. XX wieku w ZSRR.
     Czy zgodnie z tą  oficjalna definicją  w Polsce istniał „komunizm” ?
     Czy w ogóle w którymś ze światowych istniejących państw ten system zaistniał ?
     Czy jak chce autor pomysłu powołania Muzeum zbrodni komunistycznych w Polsce te „zbrodnie” nazwane „komunistycznymi” nie są nadinterpretacją skoro nie zaistniał ten system nazywany przez Niego „komunistycznym” ?
     Gdyby dwóch starszych panów nie zdradziło swego wiernego do samego końca II wojny światowej koalicjanta „rządu emigracyjnego w Londynie” to być może bylibyśmy krajem kapitalistycznym.
     Zastanawiam się komu i po co potrzebny jest podział historii Polski i tworzenie z okresu lat 1945  - 1990 czarnej dziury ?
     A może dla równowagi decydenci zdecydowaliby się na zorganizowanie Muzeum ofiar „patriotycznych żołnierzy wyklętych”  ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz